Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

CHS POD KAMENEM

...co dělat, když...


 Filozofové tvrdí, že člověk je asi tak zvědavý jako potkan. A že ti naši potkaní miláčkové dokážou být pěkně vyčůraní! Z toho vyplývá, že pokud nechcete, aby si vás váš hlodavec omotal kolem prstu, musíte si ho omotat první...nebo být mazanější než on. Předhazuji pár vlastnoručně vyzkoušených fint fň, jak to provést elegantně, chytře a hlavně nenápadně;o)


Potkan nechce růst!

Staráte se o něj skoro líp než o sebe. Dopřáváte mu nejvybranější žrádýlko. Pamlsky. Dobroty. Vitamíny. A on baští a baští...ale moc nepřibírá, asi se rozhodl, že zůstane malej. V lepším případě. V horším případě nechce ani moc dlabat. Ovšem to se vám příliš nehodí, vzhledem k tomu, že za tři týdny má jít na registraci

Jak na něj: Ať žije pangamin neboli pivovarské kvasinky!! Dá se běžně sehnat v lékárně, sáček o 200 tabletách kolem 50 korun. Jedna tabletka týdně bohatě stačí 3-5 potkanům. Rozdrťte na prášek a přimíchejte třeba do jogurtu, vařených těstovin, rýže - fantazii se meze nekladou. Úspěch zaručen. Jako kompletní výživový doplněk můžete přihodit sušenou náhražku mateřského mléka - sunar a podobné. 1-2 odměrky prášku dobře rozmíchejte v mléce, jogurtu, přesnídávce nebo i jen v teplé vodě. Je to sladké, tudíž myšáci nepohrdnou.

Jak to funguje: Pangamin obsahuje, kromě jiných látek, velké množství vitamínů skupiny B, a béčko, jak známo, akceleruje chuť k jídlu. Platí to u lidí a u zvířat, jak se zdá, dvojnásob. Potkan zbouchá, na co přijde, takže ho nezapomeňte krmit kvalitně. Tady pomůže právě sunar. Jelikož je to výrobek pro malé děti, musí být jako potravina testován velmi přísně. Jeho složení je proto optimální pro zdravý růst a vývoj - nejen - dětí. Je také energeticky bohatý, proto počítejte s tím, že se potkan jen tak lehko neunaví


Potkan ignoruje čerstvé ovoce a zeleninu!

Pravděpodobně ještě mrňous nebo puberťák, nemám pravdu? Mrkvičku nechá, jablíčko pocuchá...ale měl by to přece jíst, aby byl zdravej

Jak na něj: Tady se nabízí několik možností. Zaprvé zkusit nové druhy, jestli ještě nejste v koncích. Potkan se většinou chytne na hlávkový či ledový salát nebo čínské zelí. Z ovoce třeba jahůdku či hrušku - ale opatrně - projímá. Zadruhé - dezintegrovat - tedy zkusit postrouhat, pokrájet na malé kousíčky, povařit. Zatřetí povařit kupovanou mraženou zeleninovou směs - ta většinou chutná. A za čtvrté pro ty nejzabitější případy - zkuste jim ten kousek zeleniny či ovoce vlastními silami pořádně oslintat. Zní to sice nevábně, ale po této úpravě si přece jen zobli i ti moji nejzatvrzeleší.

Jak to funguje: Vlivem strouhání, krájení či vaření (a lehce i toho slintání) se rozruší buněčné stěny potravin rostlinného původu, které se skládají převážně z polysacharidů. Polysacharidy se částečně rozštěpí na jednodušší a stravitelnější složky a čárymáryfuk - ona ta mrkev je najednou sladší a chlupáč už si dá říct.


Potkaní houpačka & šplhadlo

Ruční práce i pro manuálně nepříliš zdatné potkanaře aneb aby se vaši miláčkové v kleci nenudili ;o)

Materiál: nůžky, tenisák nebo floorbalový míček, prstenec (zbyde po vypotřebování izolepy,kobercovky a pod.), kus pevného provazu, háček na zavěšení.

Výroba: nožem nebo nůžkami vyvrtejte na obou pólech tenisáku díry a protáhněte jimi delší kus provazu (pokud to půjde špatně, nezoufejte, dírkami prostrčte např. škrabku na brambory a jejím korýtkem provaz zaveďte; nebo použijte děrovaný floorbalák a jste za vodou;o)). Oba konce provazu provlékněte prstencem, několikrát omotejte a zajistěte pořádným několikanásobným a pevným sukem z vnější strany prstence. Myslete na to, že prostor od míčku k prstenci by měl být velký natolik, aby se do něj vešel potkan (a neodřel si při tom hřbet o uzel). Nakonec prstenec zavěste na zbylý menší kousek provazu. Délku nastavte dle potřeby, svažte a háčkem upevněte ke stropu klece. Hotovo


Potkan trpí kožními parazity

Svrab, všenky a podobní - téměř všichni chovatelé, i když nedobrovolně, mají tu čest. Někteří hmyzáci obzvlášť vynalézaví se rádi a často vracejí na místo činu, ovšem k nevelké radosti naší i našich mazlíčků

Jak na ně: Slyšeli jste už někdy něco o homeopatii? Ano? Skvělé! Ne? V tom případě vás odkazuji třeba sem: http://www.vetonline.cz/index.php?obs=veterinarni_homeopatie&adr=texty&odk=odkaz Z vlastní zkušenosti: v naší chs se zničehonic objevil svrab a přes veškerou péči a klasickou léčbu Ivomecem i Strongholdem se broučci vraceli. Potkani byli napadeni sice minimálně, ale co se zavšivencem, který nemůže na výstavu, že? Zajímám se o alternativní medicínu a navíc v té době jsem homeopatické přípravky studovala jako volitelný předmět, říkala jsem si, že když už to mám úspěšně vyzkoušené na sobě, proč to nezkusit dát potkyšům.

Konkrétně pro případ vnějších parazitů je vhodný homeopatický lék Ledum palustre. Dávkování je odlišné v případě prevence a léčby napadení. Zamořeným potkanům se mi osvědčilo dát 5 granulí ledum palustre 5 CH(to jsou ty malé kuličky, co vám vypadnou z balení, když otočíte víčkem; nikdy je neberte do rukou!) do 100 ml napaječky, naplnit vodou a nechat volně rozpustit; napaječku znovu naplnit a nasypat granule, teprve až je zcela prázdná. Postup opakovat do doby, než paraziti zmiznou. Pro 3-5 potkanů. Preventivně lze přípravek použít také, ale nejlépe v potenci 15 CH, množství 5 granulí do napaječky jednou za čas - já podávám jednou za čtrnáct dní. Samozřejmě není nutno podávat nadoživotí, prevenci ukončete dle vlastního uvážení, například po 4-5 dávkách.

Jak to funguje: To nikdo neví, ale hlavně, že funguje První předpoklad je aspoň trochu věřit, popřípadě vyzkoušet na sobě, a to bez obav, ledum palustre se běžně užívá jako repelent, je to levné a bezpečné. Homeopatika mají oproti klasickým preparátům obrovskou výhodu v tom, že koncentrace léčiva v lékové formě (nejčastěji právě granule či globule) je tak maličká, že vlastně v celém balení nenajdete ani jedinou molekulu účinné látky, a proto nehrozí předávkování a nežádoucí efekty. Všechno funguje na principu ředění - potencování - a čím víc je lék zředěný, tím je účinnější. Ale o tom lépe v odborných článcích.

 


 

 

TOPlist